2015. június 23., kedd

A fogak ötven árnyalata

A FOGAK ÖTVEN ÁRNYALATA 

Fogazatunk elsődleges funkciója a táplálék megrágása, az emésztést könnyítő aprózás, másodlagos a beszédhangok képzésében való részvétel. E kettő mellé társul a fogak esztétikai megjelenése amely manapság igen jelentős tényezővé nőtte ki magát: fogunk színe rendkívül meghatározó lehet, amikor az első benyomás kialakul rólunk.

A fogak természetes színe világossárgától a szürkésfehérig terjed, idővel azonban sötétednek, sárgábbak lesznek a zománc kopásának, és a zománc alatti dentin színének érvényesülése következtében.

Külső és belső tényezőknek köszönhető az elszíneződés, az előbbiek megelőzésének érdekében nagyon sokat tehetünk mi magunk is mérsékelt bevitellel, megfelelő arányú elfogyasztásukkal, vagy elhagyásukkal. Ezeknek az elváltozásoknak kezelése, megszüntetése is sokkal könnyebb a szájhigiénia javításával, depurálással (fogkő eltávolítással), polírozással - utóbbi kettő természetesen rendelői körülmények között, fogorvos közreműködésével.



Külső tényezők:
- Tea
- Kávé
- Vörösbor
- Dohány
- Magas színezőanyaggal rendelkező fűszerek, pl.: curry, sáfrány
- Szójaszósz
- Klorofill-tartalmú növények
- Különböző édességek: cukorkák, nyalóka - Chlorhexidin tartalmú szájöblítők túlzott alkalmazása - Fémes tartalmú (gyógy)készítmények bevitele (vas, magnézium)
- Fémes tartalmú anygok szervezetbe jutása (ezüst, higany, ólom, réz, bróm, nikkel, kadmium, kálium)
- Egyes baktériumok szervezetbe jutása, melyeknek hatására a kénhidrogén fekete vasszulfiddá alakul (Gram-pozitív bakt.), vagy bizonyos antibiotukumok szedésével együttesen okoznak elváltozást (Chromogen bakt.)

A dentin elváltozása a fogak fejlődése alatt és előtörésük után is kialakulhat, és belső tényezővé válik. Ezekben az esetekben a kezelés nem olyan egyszerű, hiszen speciális, sokszor öröklött betegségről van szó:
- Fogbélelhalás
- Belső granuloma
- Thalassemia: Örökletes vérképzőszervi betegség.
- Dentiogenezis Imperfecta: A fogak dentinére ható genetikai betegség.
- Amelogenezis Imperfecta: Öröklődő genetikai betegség, amely zománcképződési zavarral jár.
- Porphyria: Hemoglobin-anyagcsere öröklődő zavara
- Erythroblastosis Fetalis: Alloimmun betegség, Rh-vércsoport inkompatibilitása során a vörösvérsejtek elváltoznak, felbomlanak, elpusztulnak. Az így kiszabadult hemosziderin lerakódása a dentinben.
- Születéskori hyperbilirubinaema: Kórosan magas bilirubinszint a vérben. A bilirubin biliverdinné alakulva lerakódik a fejlődő tejfog zománcában és dentinében.
- Fluorosis
- Turner-fog: A maradandó fog csírájára terjedt gyulladás okozza, mely megzavarja a zománcképző szerv működését.
- MIH (Molaris és Incisivus hypoplasia)
- Kémiai anyagok okozta belső elszíneződés (fogászati kezelések hatására, pl.: amalgám)
- Tetracyclin elszínező hatása

A fogak elszíneződésének megelőzése érdekben rendkívül fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés, ahol a kezdődő problémákat a fogorvos időben észreveszi és megkezdheti a kezelést. 

Lényeges továbbá a fogak alapos tisztítása, a megfelelő táplálkozás (sok kalciumban gazdag étel bevitele), a dohányzás kerülése. Amennyiben már elszíneződtek a fogak, ne próbájuk meg otthon, házilag előállított, vagy bizonytalan eredetű fehérítőszerekkel kezelni fogainkat.

Minden esetben kérjük fogorvos segítségét!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése