2015. június 23., kedd

A fogak ötven árnyalata

A FOGAK ÖTVEN ÁRNYALATA 

Fogazatunk elsődleges funkciója a táplálék megrágása, az emésztést könnyítő aprózás, másodlagos a beszédhangok képzésében való részvétel. E kettő mellé társul a fogak esztétikai megjelenése amely manapság igen jelentős tényezővé nőtte ki magát: fogunk színe rendkívül meghatározó lehet, amikor az első benyomás kialakul rólunk.

A fogak természetes színe világossárgától a szürkésfehérig terjed, idővel azonban sötétednek, sárgábbak lesznek a zománc kopásának, és a zománc alatti dentin színének érvényesülése következtében.

Külső és belső tényezőknek köszönhető az elszíneződés, az előbbiek megelőzésének érdekében nagyon sokat tehetünk mi magunk is mérsékelt bevitellel, megfelelő arányú elfogyasztásukkal, vagy elhagyásukkal. Ezeknek az elváltozásoknak kezelése, megszüntetése is sokkal könnyebb a szájhigiénia javításával, depurálással (fogkő eltávolítással), polírozással - utóbbi kettő természetesen rendelői körülmények között, fogorvos közreműködésével.



Külső tényezők:
- Tea
- Kávé
- Vörösbor
- Dohány
- Magas színezőanyaggal rendelkező fűszerek, pl.: curry, sáfrány
- Szójaszósz
- Klorofill-tartalmú növények
- Különböző édességek: cukorkák, nyalóka - Chlorhexidin tartalmú szájöblítők túlzott alkalmazása - Fémes tartalmú (gyógy)készítmények bevitele (vas, magnézium)
- Fémes tartalmú anygok szervezetbe jutása (ezüst, higany, ólom, réz, bróm, nikkel, kadmium, kálium)
- Egyes baktériumok szervezetbe jutása, melyeknek hatására a kénhidrogén fekete vasszulfiddá alakul (Gram-pozitív bakt.), vagy bizonyos antibiotukumok szedésével együttesen okoznak elváltozást (Chromogen bakt.)

A dentin elváltozása a fogak fejlődése alatt és előtörésük után is kialakulhat, és belső tényezővé válik. Ezekben az esetekben a kezelés nem olyan egyszerű, hiszen speciális, sokszor öröklött betegségről van szó:
- Fogbélelhalás
- Belső granuloma
- Thalassemia: Örökletes vérképzőszervi betegség.
- Dentiogenezis Imperfecta: A fogak dentinére ható genetikai betegség.
- Amelogenezis Imperfecta: Öröklődő genetikai betegség, amely zománcképződési zavarral jár.
- Porphyria: Hemoglobin-anyagcsere öröklődő zavara
- Erythroblastosis Fetalis: Alloimmun betegség, Rh-vércsoport inkompatibilitása során a vörösvérsejtek elváltoznak, felbomlanak, elpusztulnak. Az így kiszabadult hemosziderin lerakódása a dentinben.
- Születéskori hyperbilirubinaema: Kórosan magas bilirubinszint a vérben. A bilirubin biliverdinné alakulva lerakódik a fejlődő tejfog zománcában és dentinében.
- Fluorosis
- Turner-fog: A maradandó fog csírájára terjedt gyulladás okozza, mely megzavarja a zománcképző szerv működését.
- MIH (Molaris és Incisivus hypoplasia)
- Kémiai anyagok okozta belső elszíneződés (fogászati kezelések hatására, pl.: amalgám)
- Tetracyclin elszínező hatása

A fogak elszíneződésének megelőzése érdekben rendkívül fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés, ahol a kezdődő problémákat a fogorvos időben észreveszi és megkezdheti a kezelést. 

Lényeges továbbá a fogak alapos tisztítása, a megfelelő táplálkozás (sok kalciumban gazdag étel bevitele), a dohányzás kerülése. Amennyiben már elszíneződtek a fogak, ne próbájuk meg otthon, házilag előállított, vagy bizonytalan eredetű fehérítőszerekkel kezelni fogainkat.

Minden esetben kérjük fogorvos segítségét!

2015. június 19., péntek

Videó a fogászati implantátum menetéről

Kedves Olvasónk,

kíváncsi a fogászati implantátum kezelésének menetére? Tekintse meg saját videónkat itt:

Videó

Mosonmagyaróvár szívében, az osztrák és a szlovák határtól pár kilométerre található fogászati rendelőnk. Megfizethető, forradalmian új szolgáltatásokkal várja Önt és családját.

A NovaDent Fogászati Klinika létrehozásával az volt az elképzelésünk, hogy egy olyan magas szolgáltatásokat nyújtó intézetet alapítsunk, ahol megismertethetjük pácienseinkkel a legújabb csúcstechnológiával készülő fogpótlásokat. Rendelőnkben a CAD/CAM háromdimenziós tervezési technológiát használjuk a fogazatok, pótlások, implantáció tervezéséhez. Ezzel érhető el az a svájci pontosság és precízség a fogpótlások, implantáció területén, amit rendelőnk zászlajára tűzött. A technológiát a svájci órák készítéséhez használják a fogászati területen kívül, mivel a pontossága körülbelül 3 mikron, azaz a milliméter ezred része. 

Alapanyagok kiválasztásában arra törekszünk, azok a végeredmény szempontjából a leg esztétikusabbak, legpontosabbak és árnyalat szempontjából is megfelelőek legyenek a fogpótlások, implantáció során. Ezért a cirkon az az anyag, amiben hiszünk, amivel a mi, illetve az osztrák partner fogtechnikánk tapasztalatai alapján a legkiválóbb eredményt lehet elérni implantáció és fogpótlás során, szemben az elavult cromcobald megoldásokkal, ahol a fémallergiát, mint rizikófaktort is figyelembe kell venni.

Elsődleges feladatunknak tekintjük pácienseink személyre szabott fogászati beavatkozásai során, kiváló minőségű anyagokkal, és svájci pontossággal készülő fogakkal, implantátumokkal dolgozzunk, adjuk vissza betegeinknek a valódi, gondtalan élet lehetőségét egy esetleges implantáció után.

A NovaDent Fogászati Klinika azon túlmenően, hogy a legbonyolultabb és legnagyobb precizitást igénylő implantáció megoldására képes, természetesen feladatának tekinti betegei teljes körű fogászati ellátását, legyen szó fogtömésről, fogpótlásról, fogszabályozásról, röntgendiagnosztikáról, szájhigiéniáról, fogkozmetikáról, és egyéb a szájüreggel, fogakkal kapcsolatos problémák megoldásáról.

A fogászati implantátum beültetésekhez az Európában egyik legnagyobb múltra visszatekintő rendszerét a Denti Implantációs rendszert(Denti System) használjuk. Az implantációs rendszer elemeinek gyártása és fejlesztése a németországi Meisinger gyárához kötődik, mert nálunk a minőség az első.

Minőség. Pontosság. Gondtalanság. Novadent. 

Reméljük, hogy a bemutatkozónk felkeltette érdeklődését a csapatunk és szolgáltatásaink iránt, és hamarosan Klinikánk vendégei között üdvözölhetjük.

2015. június 16., kedd

Fogfehérítés az elragadó mosolyért!

Az ápolt, szikrázóan fehér mosoly nem csupán vonzó külsőt kölcsönöz, hanem az egészség szimbóluma is.

Fiatal korban jellemzően még fehérek az ember fogai, azonban az évek során különböző ételektől, italoktól, bizonyos gyógyszerektől, erős dohányzástól elszíneződhetnek. Fontos tudni, hogy genetikából adódóan különböző a természetes fogszínünk, így a fogfehérítés végeredménye is egyénenként más és más lehet.



A fehérítő hatással reklámozott fogkrémek jellemzően nem tudják világosabbá tenni az ember fogszínét, ezért mindenképpen érdemes kezelőorvos segítségét kérni.

A Novadent rebdelőjében két féle fogfehérítés létezik:

1. Rendelői fogfehérítés: A kezelés során a fogak felszínére speciális fogfehérítő gélt kenünk fel, amit egy erre kifejlesztett lámpával világítunk meg. A fehérítő gél a fogzománcban lévő színező anyagokra hat és éri el a kívánt eredményt. Leggyakrabban a sárgás-barnás elszíneződéseket tudjuk kezelni, a szürkés fogak fehérítése kevésbé hatékony.

2. Otthoni fogfehérítés: Az otthoni fogfehérítés ugyanannyira eredményes, mint a rendelői, azonban a kívánt szín elérése lényegesen hosszabb időbe telik. Előnye, hogy a páciens saját maga végzi a kezelést, ott és akkor, amikor szeretné. Kezelőorvosunk először lenyomatot vesz, majd egy egyedileg kialakított, rugalmas sínt készítünk. A fogfehérítés, fehérítő gél segítségével történik, ami a sínbe helyezve fejti ki hatását. A speciális sínt megőrizve a kezelés akár 2 évente is megismételhető. 


Kezelés alatt: -nem szabad hideg, forró ételt, italt fogyasztani -színezett ételektől, italoktól tartózkodjunk -dohányzást mellőzzük

2015. június 4., csütörtök

VÁRANDÓSSÁG = FOGVESZTÉS?

Korántsem!

Léteznek bizonyos téves elméletek, melyek szerint a babavárás ideje alatt a magzat "elszívja" a kálciumot az anya szervezetéből (fogaiból), ezért mennek tönkre, és veszti el a kismama a fogait. Ez azért sem lehetséges, mert a testben lévő kálcium és ásványi sók kötött formában vannak jelen, nem tudnak kioldódni és a véráramba jutni!



Való igaz, hogy ilyenkor a megváltozott hormonháztartás és nyálösszetétel miatt nagyobb a rizikó a fogak károsodását illetően, rendkívül fontos tehát a megfelelő szájhigiénia és a rendszeres kivizsgálás.

 Az a kismama, akinek a terhességet megelőzően is voltak fog, -fogíny problémái, annak ebben az időszakban súlyosbodhatnak, fokozódhatnak ezek a kellemetlen tünetek, javasolt tehát a fogíny alatti fogkő eltávolíttatása.

A terhesség második trimeszterében (13-26.hét) gyakorta jelentkezik az úgynevezett "terhességi fogínygyulladás" melyre fokozott figyelmet kell fordítani, mert az állapot könnyen rosszabodhat! Megfelelő táplálkozással, vitaminokkal, napi minimum 2-szeri fogmosással sokat javíthat a kismama szájának állapotán.

NEM JÖN A BABA, MUTASD A FOGAD!



Sajnos számtalan esetben halljuk, hogy "nem jön össze a baba", bármennyit próbálkoznak a párok. Gyakran nem is tudják, hogy a meddőség vagy nehezen bekövetkező fogantatás egyik kiváltója lehet a rossz, gyulladt fog. Ez ugyanis gócként, állandóan jelen van a szervezetben és a férfiak esetében a gyulladás alacsony spermaszámot eredményezhet, a nők esetében pedig gátolja a megtermékenyülést, vagy növeli a kilökődés kockázatát.

Úgy érzi, szeretne egy szakértővel beszélni? Keressen fel minket mosonmagyaróvári Fogászati klinikánkon:
NovaDent Fogászat

9200 Mosonmagyaróvár - Jókai u. 7. 
Telefon: +36 96 566 013, +36 30 965 0977
Email cím: info@novadent.hu 
Skype elérhetőség: novadent.hu
Nyitvatartás: hétfő-péntek 08-16

2015. június 2., kedd

Fogászatunk a Magyar Fogászati Alapítvány 50%-os támogatásával egyéni lenyomat alapján olyan stéget és fogsort készít, amelynek viselése során úgy érezheti, hogy újra a régi fogait kapta vissza.

A kezelés az alábbiakat tartalmazza:
- ingyenes első vizsgálat és konzultáció a fogorvossal
- ingyenes árajánlat készítés
- 4 db implantátum, implantátum fejek, valamint azok műtéti behelyezése
- helyi érzéstelenítés
- varratszedés
- implantátum felszabadítás
- gyógyulási csavarok
- lenyomatvétel
- implantátumokra épített stégrendszer
- teljes akrilát fogsor.


További információk: itt!
Kérdése van? Írjon nekünk! Kolléganőnk készséggel várja levelét: info@novadent.hu


< font-family: helvetica, arial, 'lucida grande', sans-serif; font-size: 14px; line-height: 19.3199996948242px; margin-bottom: 6px; margin-top: 6px;">

2015. június 1., hétfő

 Fogászati implantátumok


Mi az implantátum?

A fogászati implantátum egy csavar formájú műgyökér, amit a fogatlan állcsontba ültetnek be egy vagy több hiányzó fog pótlására.

Milyen részei vannak az implantátumnak?

Az implantátum 3 részből áll: az első maga az implantátum, azaz a műgyökér, amely a csontszövetbe kerül behelyezésre; a második a felépítmény vagy más néven implantátum-fej, mely a gyógyulási időt követően kerül az implantátumra; a harmadik rész a tulajdonképpeni fogpótlás.

Miből készül az implantátum?

Az implantátum anyaga a legtöbb esetben ötvözetlen titán, de készülhet cirkónium-oxidból, azaz cirkonból is. Mivel ezek bioanyagok, az emberi szervezet teljes mértékben befogadja őket, és velük biológiai egységet alkot.

Milyen foghiányokat pótolhatunk implantációs módszerrel?

Sorközi foghiány
Amikor egy egyébként ép fogívben egy vagy több fog hiányzik, implantátumok segítségével megoldható, hogy a szomszédos fogak lecsiszolása nélkül pótlást készítsünk.
Több fog hiánya esetén a fogpótlás implantátumokon rögzített híd segítségével történik.

Sorvégi hiány
Ha az egyik vagy mindkét oldalon a hátsó fogak közül 3 vagy több hiányzik, implantátumok behelyezése nélkül csak kivehető fogpótlás készíthető. Ez igaz azokra az esetekre is, ha a sorvégi hiány csak az egyik oldalon áll fenn, ugyanis a kivehető pótlás megtámasztásához általában minkét oldal terhelése szükséges.

Teljes fogatlanság
Ilyen esetekben a meglévő csontállománytól függően ültetünk be implantátumokat, melyekre fix és kivehető pótlás egyaránt készíthető.

Amennyiben az állcsont még elég vastag, érdemes implantátumokon rögzített fogpótlást választani, ám amennyiben az nem lehetséges, 4 implantátum segítségével kivehető pótlás készítésére is van lehetőség, mely a hagyományos kivehető protézishez képest  jóval stabilabb és kényelmesebb viselet.

Miért fontos az implantátumos fogpótlást viselőknél a fokozott szájápolás?

A gondos szájápolás elengedhetetlen ahhoz, hogy az implantátum hosszútávon a helyén tudjon maradni, és ellássa funkcióját. A napi rendszeres fogmosások alkalmával időt kell szakítani az implantátum nyakrészének és az azt körülvevő íny felszínének tisztítására is.
Még hatásosabb eredményt tudunk elérni, ha interdentális fogkefét vagy fogselymet is használunk. Kerüljük továbbá a magas koncentrátumban fluoridot tartalmazó anyagok használatát.

Előfordulhat-e allergia vagy daganat elfajulása az implantációval kapcsolatban?

Az implantátum anyaga nagy tisztaságú titán, melynek az a különleges tulajdonsága, hogy a csont képes összeépülni vele. Az implantátum beültetése után eddig semmilyen allergia vagy daganat elfajulás nem ismert.
A felhasznált titán-oxid nem oldódik a testnedvekben, ezért az immunrendszerre sincs hatással.
A megfelelően beültetett implantátum tehát egy élethosszig tartó, daganatos elváltozásoktól mentes megoldást nyújt az elvesztett fog pótlására.

Mit nevezünk azonnali implantációnak?

Előfordulhat, hogy a fog eltávolítása után azonnal sor kerülhet implantátum beültetésére, így azokra igény szerint a műtét után már néhány nappal fogpótlás is készíthető. Az azonnali implantáció csak akkor lehetséges, ha az implantológus nem észlel gyulladást az ínyen és a fogmederben. A fogbeültetés után az implantátumnak stabilan kell állnia az állcsontban, mely nagyban függ a befogadó csont mennyiségétől és minőségétől.
Az, hogy a foghúzást követően azonnal behelyezhető-e az implantátum, többnyire csak a fog eltávolítása után dől el. Egyéb esetben 3-4 hét gyógyulási idő szükséges az implantációnak megfelelő csontminőség eléréséhez.

Implantáció során milyen rendszer kerül alkalmazásra?

Rendelőnkben Denti implantátumokat alkalmazunk az elvesztett fogak pótlására.
A Denti fogorvosi implantátumot több mint 18 éve alkalmazzák Magyarországon kiemelkedő sikerességgel. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az elmúlt években beültetett több tízezer implantátum, melyeknek 97%-a sikeresen becsontosodott az állcsontba.

A Denti Implantátumok (Denti System) egyik megalapítója Prof. Dr. Vajdovich István, az orvostudomány kandidátusa, címzetes egyetemi professzor. Magyarországon elsőként ő fejlesztette ki és kezdett dolgozni a nagy tisztaságú, magas tömörségű polikristályos aluminium-oxidból készült biokerámia fogászati implantátumokkal.

Az ötvözetlen titánból kifejlesztett Denti Implantációs rendszer Európa harmadik legnagyobb múltra visszatekintő rendszere. A Denti Imlantátumok a németországi Meisinger gyárban készülnek.

Melyek az implantáció előnyei?

  • nincs szükség a hiányt határoló szomszédos fogak lecsiszolására
  • amennyiben meglévő fogaink már nem teszik lehetővé, hogy azokra fixen rögzített híd kerüljön, néhány kiegészítő implantátum segítségével elkerülhető a kivehető protézis
  • az implantátumok ugyanolyan mértékben terhelik a csontot, mint a saját fogaink, így a fogelvesztéssel együtt járó csontlebontódás és ínyvisszahúzódás is csökkenhet
  • néhány implantátum segítségével stabillá tehetjük kivehető fogpótlását
Pontosan mi az implantáció menete?

Diagnózis
Az előzetes vizsgálat célja, hogy felmérjünk minden olyan körülményt, ami az implantátum beültetés sikerességét befolyásolhatja.

A fogbeültetést teljes kivizsgálás előzi meg, mely nem csak a szájüregre vonatkozik, hanem a teljes egészségi állapotra kiterjed. A páciensnek egy kérdőívet kell kitölteni, mely többek között az implantációt kizáró tényezőkre is rákérdez.

A precíz diagnózishoz panoráma röntgenfelvétel készítése is szükséges. Az implantológus ez alapján dönti el, hogy a foghiány pótlása implantációval megoldható-e vagy egyéb megoldást kell keresnie.

Rendelőnk nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a konzultáció során a legszélesebb körű tájékoztatást nyújtsa a későbbi beavatkozást illetően.

Kezelési terv- és ajánlat készítés
A diagnózis alapján a kezelőorvos javaslatot tesz a foghiány pótlására, kezelési tervet vagy terveket készít, melyekhez írásos árajánlatot csatol. Az ajánlat egyértelműen mutatja (a későbbi esetleges árváltozásoktól függetlenül) mennyibe fog kerülni a teljes beavatkozás.

A műtét
A beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik, és mivel a csontszövetekben jóval kevesebb az idegvégződés, a fájdalomérzet minimális.

A műtét során az implantológus egy speciális sebészeti fúróval üreget készít a csontba, meghatározva ezzel az implantátum pontos helyét, irányát és hosszát, majd beülteti a megfelelő méretű implantátumot. Ezután egy gyógyulási csavart helyez az implantátumba, majd az íny összevarrásával lezárja a lágy részeket, így azok a külső hatásoktól védettek lesznek.
A varratok a műtét után 1 héttel távolíthatók el.

A gyógyulási idő
Ahhoz, hogy az implantátum megfelelőképp be tudjon csontosodni az állcsontba, 3-6 hónap szükséges. A gyógyulási idő hossza a páciens csontminőségétől és egészségi állapotától függ.
A gyógyulási idő alatt az implantátum nem terhelhető, de ideiglenes fogpótlás készítésére van lehetőség.

Fogpótlás készítése
Amikor az implantátum becsontosodott az állcsontba, megkezdjük a fogpótlás elkészítését. Először az íny védelme alatt gyógyuló implantátumot szabadítjuk fel, amibe beillesztjük azokat a fejrészeket, amelyek a fogpótlás megtámasztására, elhorgonyzására szolgálnak. A fogpótlás fogtechnikai laboratóriumban készül, és a lenyomatvétel után 1-2 héten belül átadásra kerül.

Fogpótlás utáni teendők
A fogpótlás elkészítése után nem ér véget a páciens és a kezelőorvos kapcsolata. Az implantátumos fogpótlás viselésének alapfeltétele a megfelelő szájhigiénia és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés. Évente egyszer javasolt kontrollvizsgálaton megjelenni, illetve ha bármilyen elváltozás észlelhető, akkor azonnal felkeresni a kezelőorvost.

 Novadent Implantáció Mosonmagyaróváron