Mi az implantátum?
A fogászati implantátum egy csavar formájú műgyökér, amit a fogatlan állcsontba ültetnek be egy vagy több hiányzó fog pótlására.
Milyen részei vannak az implantátumnak?
Az implantátum 3 részből áll: az első maga az implantátum, azaz a műgyökér, amely a csontszövetbe kerül behelyezésre; a második a felépítmény vagy más néven implantátum-fej, mely a gyógyulási időt követően kerül az implantátumra; a harmadik rész a tulajdonképpeni fogpótlás.
Miből készül az implantátum?
Az implantátum anyaga a legtöbb esetben ötvözetlen titán, de készülhet cirkónium-oxidból, azaz cirkonból is. Mivel ezek bioanyagok, az emberi szervezet teljes mértékben befogadja őket, és velük biológiai egységet alkot.
Milyen foghiányokat pótolhatunk implantációs módszerrel?
Sorközi foghiány
Amikor egy egyébként ép fogívben egy vagy több fog hiányzik, implantátumok segítségével megoldható, hogy a szomszédos fogak lecsiszolása nélkül pótlást készítsünk.
Több fog hiánya esetén a fogpótlás implantátumokon rögzített híd segítségével történik.
Sorvégi hiány
Ha az egyik vagy mindkét oldalon a hátsó fogak közül 3 vagy több hiányzik, implantátumok behelyezése nélkül csak kivehető fogpótlás készíthető. Ez igaz azokra az esetekre is, ha a sorvégi hiány csak az egyik oldalon áll fenn, ugyanis a kivehető pótlás megtámasztásához általában minkét oldal terhelése szükséges.
Teljes fogatlanság
Ilyen esetekben a meglévő csontállománytól függően ültetünk be implantátumokat, melyekre fix és kivehető pótlás egyaránt készíthető.
Amennyiben az állcsont még elég vastag, érdemes implantátumokon rögzített fogpótlást választani, ám amennyiben az nem lehetséges, 4 implantátum segítségével kivehető pótlás készítésére is van lehetőség, mely a hagyományos kivehető protézishez képest jóval stabilabb és kényelmesebb viselet.
Miért fontos az implantátumos fogpótlást viselőknél a fokozott szájápolás?
A gondos szájápolás elengedhetetlen ahhoz, hogy az implantátum hosszútávon a helyén tudjon maradni, és ellássa funkcióját. A napi rendszeres fogmosások alkalmával időt kell szakítani az implantátum nyakrészének és az azt körülvevő íny felszínének tisztítására is.
Még hatásosabb eredményt tudunk elérni, ha interdentális fogkefét vagy fogselymet is használunk. Kerüljük továbbá a magas koncentrátumban fluoridot tartalmazó anyagok használatát.
Előfordulhat-e allergia vagy daganat elfajulása az implantációval kapcsolatban?
Az implantátum anyaga nagy tisztaságú titán, melynek az a különleges tulajdonsága, hogy a csont képes összeépülni vele. Az implantátum beültetése után eddig semmilyen allergia vagy daganat elfajulás nem ismert.
A felhasznált titán-oxid nem oldódik a testnedvekben, ezért az immunrendszerre sincs hatással.
A megfelelően beültetett implantátum tehát egy élethosszig tartó, daganatos elváltozásoktól mentes megoldást nyújt az elvesztett fog pótlására.
Mit nevezünk azonnali implantációnak?
Előfordulhat, hogy a fog eltávolítása után azonnal sor kerülhet implantátum beültetésére, így azokra igény szerint a műtét után már néhány nappal fogpótlás is készíthető. Az azonnali implantáció csak akkor lehetséges, ha az implantológus nem észlel gyulladást az ínyen és a fogmederben. A fogbeültetés után az implantátumnak stabilan kell állnia az állcsontban, mely nagyban függ a befogadó csont mennyiségétől és minőségétől.
Az, hogy a foghúzást követően azonnal behelyezhető-e az implantátum, többnyire csak a fog eltávolítása után dől el. Egyéb esetben 3-4 hét gyógyulási idő szükséges az implantációnak megfelelő csontminőség eléréséhez.
Implantáció során milyen rendszer kerül alkalmazásra?
Rendelőnkben Denti implantátumokat alkalmazunk az elvesztett fogak pótlására.
A Denti fogorvosi implantátumot több mint 18 éve alkalmazzák Magyarországon kiemelkedő sikerességgel. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az elmúlt években beültetett több tízezer implantátum, melyeknek 97%-a sikeresen becsontosodott az állcsontba.
A Denti Implantátumok (Denti System) egyik megalapítója Prof. Dr. Vajdovich István, az orvostudomány kandidátusa, címzetes egyetemi professzor. Magyarországon elsőként ő fejlesztette ki és kezdett dolgozni a nagy tisztaságú, magas tömörségű polikristályos aluminium-oxidból készült biokerámia fogászati implantátumokkal.
Az ötvözetlen titánból kifejlesztett Denti Implantációs rendszer Európa harmadik legnagyobb múltra visszatekintő rendszere. A Denti Imlantátumok a németországi Meisinger gyárban készülnek.
Melyek az implantáció előnyei?
- nincs szükség a hiányt határoló szomszédos fogak lecsiszolására
- amennyiben meglévő fogaink már nem teszik lehetővé, hogy azokra fixen rögzített híd kerüljön, néhány kiegészítő implantátum segítségével elkerülhető a kivehető protézis
- az implantátumok ugyanolyan mértékben terhelik a csontot, mint a saját fogaink, így a fogelvesztéssel együtt járó csontlebontódás és ínyvisszahúzódás is csökkenhet
- néhány implantátum segítségével stabillá tehetjük kivehető fogpótlását
Pontosan mi az implantáció menete?
Diagnózis
Az előzetes vizsgálat célja, hogy felmérjünk minden olyan körülményt, ami az implantátum beültetés sikerességét befolyásolhatja.
A fogbeültetést teljes kivizsgálás előzi meg, mely nem csak a szájüregre vonatkozik, hanem a teljes egészségi állapotra kiterjed. A páciensnek egy kérdőívet kell kitölteni, mely többek között az implantációt kizáró tényezőkre is rákérdez.
A precíz diagnózishoz panoráma röntgenfelvétel készítése is szükséges. Az implantológus ez alapján dönti el, hogy a foghiány pótlása implantációval megoldható-e vagy egyéb megoldást kell keresnie.
Rendelőnk nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a konzultáció során a legszélesebb körű tájékoztatást nyújtsa a későbbi beavatkozást illetően.
Kezelési terv- és ajánlat készítés
A diagnózis alapján a kezelőorvos javaslatot tesz a foghiány pótlására, kezelési tervet vagy terveket készít, melyekhez írásos árajánlatot csatol. Az ajánlat egyértelműen mutatja (a későbbi esetleges árváltozásoktól függetlenül) mennyibe fog kerülni a teljes beavatkozás.
A műtét
A beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik, és mivel a csontszövetekben jóval kevesebb az idegvégződés, a fájdalomérzet minimális.
A műtét során az implantológus egy speciális sebészeti fúróval üreget készít a csontba, meghatározva ezzel az implantátum pontos helyét, irányát és hosszát, majd beülteti a megfelelő méretű implantátumot. Ezután egy gyógyulási csavart helyez az implantátumba, majd az íny összevarrásával lezárja a lágy részeket, így azok a külső hatásoktól védettek lesznek.
A varratok a műtét után 1 héttel távolíthatók el.
A gyógyulási idő
Ahhoz, hogy az implantátum megfelelőképp be tudjon csontosodni az állcsontba, 3-6 hónap szükséges. A gyógyulási idő hossza a páciens csontminőségétől és egészségi állapotától függ.
A gyógyulási idő alatt az implantátum nem terhelhető, de ideiglenes fogpótlás készítésére van lehetőség.
Fogpótlás készítése
Amikor az implantátum becsontosodott az állcsontba, megkezdjük a fogpótlás elkészítését. Először az íny védelme alatt gyógyuló implantátumot szabadítjuk fel, amibe beillesztjük azokat a fejrészeket, amelyek a fogpótlás megtámasztására, elhorgonyzására szolgálnak. A fogpótlás fogtechnikai laboratóriumban készül, és a lenyomatvétel után 1-2 héten belül átadásra kerül.
Fogpótlás utáni teendők
A fogpótlás elkészítése után nem ér véget a páciens és a kezelőorvos kapcsolata. Az implantátumos fogpótlás viselésének alapfeltétele a megfelelő szájhigiénia és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés. Évente egyszer javasolt kontrollvizsgálaton megjelenni, illetve ha bármilyen elváltozás észlelhető, akkor azonnal felkeresni a kezelőorvost.